W rozmowie w programie „Gość Wydarzeń” na antenie Polsat News minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że nie przewiduje waloryzacji świadczenia Rodzina 500 plus. Powiedziała, że jest to bardzo ważne świadczenie społeczne dla polskich rodzin, które sprawia, że wielu rodziców może posłać swoje dzieci do przedszkola, nie martwiąc się o to, jak będzie wiązać koniec z końcem. Jak zaznaczyła minister Maląg, obecnie z tego świadczenia korzysta ok. 4 mln osób: ok. 1 mln rodzin z trójką dzieci lub więcej i 3 mln rodzin z dwójką dzieci, lub więcej.
Świadczenie socjalne 500+ to comiesięczna wypłata od rządu dla rodzin z dziećmi. Ma ono pomóc w pokryciu kosztów wychowania dzieci.
Obecne zasady przyznawania świadczenia socjalnego 500+ są następujące:
– Jeśli masz jedno dziecko, możesz otrzymać 500 złotych miesięcznie.
– Jeśli masz dwoje dzieci, możesz otrzymać 1000 złotych miesięcznie.
– Jeśli masz co najmniej troje dzieci, możesz otrzymać 1500 złotych miesięcznie.
Maląg była pytana w programie, czy kwota świadczenia z programu 500 plus zostanie zwiększona ze względu na wciąż rosnącą inflację. Minister wyjaśniła, że tak nie będzie, ponieważ rząd „wprowadza nowe świadczenia i rozwija kolejne programy”, takie jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Rząd ogłosił niedawno, że nie będzie zwiększał wysokości świadczeń, jakie mogą otrzymać osoby w ramach programu Rodzina 500+. Kwota ta pozostanie na poziomie 500 zł miesięcznie na dziecko. Decyzja ta jest zaskoczeniem, gdyż wcześniej mówiło się o podwyżce do nawet 700 zł na dziecko, która miałaby zostać wprowadzona w ramach przyszłorocznej kampanii wyborczej.
Jeśli obecnie otrzymujesz świadczenie socjalne 500+, warto wiedzieć, że zmiany w przyznawaniu tego świadczenia mogą wejść w życie wraz z nowym rokiem. Jeśli otrzymujesz to świadczenie i masz pytania, jak to wpłynie na Ciebie, porozmawiaj z ekspertem korzystając ze strony 500 plus telefon.
3 komentarze
Czesław
29 sierpnia 2022 @ 11:13
Uważam, że jest to rozsądna decyzja rządu. Te wydatki znacząco wpłynęły na inflację, ale były konieczne, aby uchronić gospodarkę przed załamaniem. Myślę, że trzeba się zastanowić, jak potoczyłyby się sprawy, gdyby nic nie zrobili.
Halina
29 sierpnia 2022 @ 11:17
Gospodarka jest w złym miejscu, a rosnąca inflacja jest poważnym problemem. Mam nadzieje, że ograniczenie wydatków związanych ze świadczeniem plus, sprawi, że inflacja zmaleje.
Teresa
29 sierpnia 2022 @ 11:20
Powiem Wam, że wydatki na 500 plus miały znaczący wpływ na wzrost inflacji. Świadczy o tym fakt, że po ogłoszeniu nastąpił wzrost cen benzyny i oleju napędowego odpowiednio o 3 i 2 złote. Rząd zapewnił, że nie poprzestanie na tym poziomie opodatkowania, ale będzie kontynuował dalsze podwyżki podatków, aż do osiągnięcia pożądanego poziomu dochodów.