Skip to content

„Morderstwo na szóstym piętrze”

“Morderstwo na szóstym piętrze” to bez wątpienia jeden z najlepszych kryminałów na świecie. Napisana przez pisarza imieniem John powieść zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia za wyjątkową fabułę i zaskakujące zwroty akcji.

 

Pierwszą siłą „Morderstwa na sześciu piętrach” jest niezwykle wciągająca i złożona historia. Fabuła obraca się wokół morderstwa w wieżowcu, a czytelnik zostaje wciągnięty w śledztwo prowadzone przez detektywa Smitha. Każda nowa informacja przybliża nas o krok do rozwiązania zagadki, a nieoczekiwane zwroty akcji trzymają w napięciu do samego końca.

 

Kolejnym atutem jest wciągający i wiarygodny świat przedstawiony. Autor wyszczególnia pięć pięter wieżowca, aby stworzyć niezwykle realistyczne miejsce zbrodni. Daje to czytelnikowi wrażenie, że faktycznie znajduje się w budynku i śledzi śledztwo w czasie rzeczywistym.

Trzecią siłą są niezwykle wiarygodne i wielowymiarowe postacie. Detektyw Smith to nie tylko genialny detektyw, ale także złożona postać z własnymi problemami i tajemnicami. To samo dotyczy innych postaci, które nie są jednowymiarowymi marionetkami, ale ciepło krwistymi ludźmi z własnymi motywacjami i celami.

Czwartą zaletą jest oryginalna metoda ankiety. Detektyw Smith łączy tradycyjne metody z nowoczesną technologią, dodając powieści odrobinę futurystyki. Ponadto autor zręcznie wplata w fabułę elementy z dziedziny psychologii i socjologii, pozwalając lepiej zrozumieć motywacje i zachowania bohaterów. Piątą siłą jest zaskakujące zakończenie, które z pewnością zaskoczy nawet najbardziej wytrawnego czytelnika-detektywa. Autorka doskonale odsłania tropy fabuły i prowadzi nas do nieoczekiwanych odpowiedzi.

Jeśli chodzi o wady, jednym z nich jest nieco przewidywalny motyw miłosny między detektywem a jednym z podejrzanych. Chociaż relacja jest interesująca, jest nieco inna niż reszta powieści i mogłaby bardziej subtelnie pasować do fabuły.

Drugim minusem jest to, że wątki poboczne są nieco mylące. Chociaż są zabawne i dodają głębi powieści, czasami trudno jest połączyć je z główną historią i wymagać trochę wysiłku, aby je zrozumieć.

Trzecim mankamentem jest brak szerszego opisu miejsca zbrodni. Choć autor szczegółowo opisuje poszczególne piętra wieżowca, brakuje mu bardziej obrazowego opisu mieszkania, w którym dokonano morderstwa. Szkoda, bo dodatkowe szczegóły mogłyby dać czytelnikowi trochę więcej wglądu w historię.

Podsumowując, “Morderstwo na szóstym piętrze” to jedna z najlepszych powieści detektywistycznych, jakie kiedykolwiek czytałem. Wciągająca fabuła, wiarygodna prezentacja świata oraz niezwykle wiarygodni i wielowymiarowi bohaterowie sprawiają, że ta książka w pełni zasłużyła na miano jednej z najlepszych powieści detektywistycznych. Chociaż są pewne wady, nie wpływa to na ogólną akceptację powieści. Jeśli lubisz powieści detektywistyczne ze zwrotami akcji i wielowymiarowymi postaciami, pokochasz Morderstwo na szóstym piętrze. To książka, która zasłużenie została nazwana jedną z najlepszych powieści kryminalnych na rynku.