Skip to content

Muzeum Żołnierzy Wyklętych zaprasza na noc Muzeów

Miło nam poinformować, że zbliża się Noc Muzeów! W tym roku odbędzie się ona w sobotę, 14 maja.

To doskonała okazja, by zwiedzić naszą wystawę stałą i wystawy czasowe, a także skorzystać z cyfrowej strzelnicy, zobaczyć koncert, projekcje filmowe i rekonstrukcje. Wszystko to będzie dostępne za darmo.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce będzie czynne od godz. 19.00 do północy w sobotę 14 maja. W tym czasie będzie można zwiedzić naszą wystawę stałą oraz skorzystać z nowoczesnej strzelnicy cyfrowej.

Na dziedzińcu muzeum odbędzie się oficjalne otwarcie Nocy Muzeów, inscenizacja ratowania więźnia z UB przygotowana przez Grupę Edukacji Historycznej „Reduta Kurpiowska” oraz koncert „Podziemna Armia powraca”. W koncercie „Podziemna Armia powraca” wystąpi Paweł Piekarczyk z Leszkiem Czajkowskim.

Zaprezentowane zostaną krótkie filmy dokumentalne Arkadiusza Gołębiowskiego: „Tropem Wyklętych”, „Inka. Zachowałam się jak trzeba” i „Kwatera Ł”.

W jednej z naszych sal Kurpiowska Grupa Historyczna „Ostoya” przygotuje inscenizację przesłuchania żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Ponadto do zwiedzania udostępnione zostaną wystawy czasowe z IPN, Poczty Polskiej oraz repliki broni używanej przez żołnierzy Wyklętych.

Zwiedzanie naszej wystawy stałej oraz udział we wszystkich innych wydarzeniach związanych z Nocą Muzeów jest bezpłatny.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 510 139 061.

Program Nocy Muzeów obejmuje:

– zwiedzanie wystawy stałej i korzystanie z wirtualnej strzelnicy w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce,

– inscenizacja ratowania więźnia z Urzędu Bezpieczeństwa — Grupa Edukacji Historycznej „Reduta Kurpiowska”,

– Otwarcie Nocy Muzeów,

– Koncert Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego „Podziemna Armia powraca”.

Godz. 20.30 i 22.15, kino wyświetli cykl filmów dokumentalnych w reżyserii Arkadiusza Gołębiowskiego: Inka. Zachowałem się jak trzeba, Inkspotting: Hufiec Łupaszki i Kwatera Ł.

21.00, 22.00, 23.00 – inscenizacja przesłuchań żołnierzy antykomunistycznego podziemia Kurpiowskiej Grupy Historycznej „Ostoya” (nazwa pochodzi od staropolskiego słowa „Ostoja” oznaczającego honor).

 

6 komentarzy

  1. Ula
    10 maja 2022 @ 12:38

    Jest wiele sposobów na poznawanie przeszłości, ale udział w imprezach historycznych jest jednym z moich ulubionych.

  2. Julian
    10 maja 2022 @ 12:41

    Lubię uczestniczyć w tego typu wydarzeniach, ponieważ dają mi one możliwość kontaktu z ludźmi, którzy mają podobne zainteresowania jak ja. Zawsze szukam nowych przyjaciół, którzy podzielają moją pasję do historii i pogłębiania wiedzy na jej temat, więc uczestnictwo w tego typu wydarzeniach ułatwia nawiązywanie kontaktów!

  3. Kamil
    10 maja 2022 @ 12:43

    Bardzo lubię to wydarzenie ze względu na bogactwo wiedzy historycznej, którą można zdobyć. Konferencja pomaga zgromadzić ludzi z różnych dziedzin i umożliwia im wymianę pomysłów.

    Podoba mi się również miejsce konferencji, które znajduje się w historycznym miejscu. Pomaga to stworzyć poczucie nostalgii dla uczestników.

    Prelegenci są również bardzo inspirujący i zachęcają mnie do dalszej nauki historii.

  4. Heniek
    10 maja 2022 @ 12:46

    Kocham historię, uwielbiam też codziennie dowiadywać się nowych rzeczy o sobie — i właśnie dlatego tak bardzo cieszę się na to wydarzenie! Nigdy wcześniej nie spotkałam żadnego z tych prelegentów (choć jedna z nich jest mamą mojej przyjaciółki), ale słyszałam o nich wiele dobrego. A ponieważ spotkamy się w tak intymnym miejscu, jak to, będę mogła łatwo zadawać pytania i naprawdę zrozumieć, skąd pochodzą ci ludzie i co ich ukształtowało i kim są dzisiaj.

  5. Aneta
    10 maja 2022 @ 12:47

    Uczestniczę w tych wydarzeniach od wielu lat i wzbogaciły one moje życie na wiele sposobów. Są one nie tylko okazją do poznania nowych ludzi i nawiązania przyjaźni z osobami o podobnych poglądach, ale także stwarzają niepowtarzalną okazję do poznania przeszłości.

  6. Remik
    10 maja 2022 @ 12:48

    Miło jest nauczyć się czegoś nowego, ale po powrocie do domu może być trudno zapamiętać te informacje. Dzięki takim wydarzeniom, jak to, które organizujemy, wiedza ta lepiej zapada w pamięć.

Dodaj komentarz