Kiedy osoba umiera, często pozostawia po sobie spadek: pieniądze, nieruchomość lub inne aktywa. W niektórych przypadkach można jednak nie chcieć przyjąć spadku. Nazywa się to zrzeczeniem się spadku. Istnieją dwa możliwe rozwiązania: zrzeczenie się spadku lub odrzucenie spadku. To, które z nich wybrać, zależy od okoliczności i tego, co chce się dzięki temu osiągnąć. Przede wszystkim ważne jest, aby zrozumieć, że obie opcje mają różne konsekwencje prawne. Zdecydowanie się na zrzeczenie się spadku, wtedy całkowicie i na zawsze utraci się wszelkie prawa do niego; jeśli jednak go odrzucisz, wtedy nadal można domagać się części spadku, jeśli nie ma innych spadkobierców, którzy mogą to zrobić.
Aby wybrać pomiędzy tymi dwoma opcjami, wiele osób zwraca się do prawników o poradę przed podjęciem decyzji. Należy również wiedzieć, że obie opcje mają swoje plusy i minusy; dlatego nie są one równe pod względem implikacji prawnych lub konsekwencji ekonomicznych. Podstawowy skutek obu będzie taki sam, czyli osoba nie odziedziczy należnego spadku. Niemniej jednak są to dwa różne rozwiązania i rządzą się swoimi prawami. Najpopularniejszym sposobem uniknięcia dziedziczenia jest zrzeczenie się go. Zrzeczenie się może być dokonane na piśmie i musi być złożone przed notariuszem lub dwoma świadkami. Jeśli osoba obdarowana odziedziczy swój udział w spadku, musi zwrócić wartość tego udziału (kwotę, która zostałaby zapłacona, gdyby zrzeczenie się nie nastąpiło).
W zrzeczeniu się dziedziczenia dokument podpisywany jest przez spadkodawcę, czyli osobę, która chce zawrzeć umowę dotyczącą swojego majątku, jeszcze za życia. Dokument ten może być wykorzystany jako sposób na uniknięcie dziedziczenia długów lub wpływ na kwestie związane z dziedziczeniem. Zrzeczenie się dziedziczenia jest często wykorzystywane jako sposób na uniknięcie dziedziczenia długów. Jeśli z góry wiadomo, że (potomkom) grozi przejęcie cudzych zobowiązań spadkowych, warto skłonić przyszłego spadkodawcę do podpisania dokumentu. Jeden ze skutków podpisania zrzeczenia się dziedziczenia jest to, że nie dotyczy ono dziedziczenia na podstawie testamentu. Umowa dotyczy tylko prawa do dziedziczenia z ustawy, więc jeśli podpiszesz tę umowę, to i tak będziesz dziedziczyć na podstawie testamentu. Skutek podpisania zrzeczenia następuje w momencie rozpoczęcia dziedziczenia, czyli po śmierci spadkodawcy. Zawarcie takiej umowy jest równoznaczne ze zrzeczeniem się prawa do zachowku.
Zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również automatycznie zstępnych spadkobierców (dzieci, wnuki). Dotyczy również osób urodzonych po dacie umowy. Tylko klauzula w umowie może wykluczyć ten skutek. O ile nie uzgodniono inaczej, nie będą dziedziczyć pomimo ustawowego prawa do dziedziczenia (tj. uznaje się, że nie przeżyli po rozpoczęciu dziedziczenia). Spadek nie jest darowizną. Dokument prawny, który przekazuje własność nieruchomości z jednej osoby na drugą. Zdecydowany na przyjęcie spadku, przyjmuje odpowiedzialność za nieruchomość i jej utrzymanie. Odrzucony spadek, nieruchomość zostanie zwrócona pierwotnemu właścicielowi (lub jego spadkobiercom), a Ty nie masz możliwości otrzymać żadnego zwrotu kosztów utrzymania.
1 Comment
Maciek
13 października 2022 @ 12:32
Ciekawy artykuł.
Ja osobiście polecam stronę https://porady-prawne.info.pl/ która pomogła mi rozwiązać moją trudną sprawę prawną.