Skip to content

Czym jest dysforia seksualna?

 Stosunek seksualny jest bardzo ważną częścią związku. Jednak często zdarza się, że ludzie doświadczają smutku po stosunku, nawet jeśli są w szczęśliwym związku i czerpią satysfakcję z seksu. Depresja, samotność, lęk i wyrzuty sumienia to uczucia, które towarzyszą głównie kobietom.

Nie od dziś wiadomo, że seks jest dla dobry. Wzmacnia odporność, zmniejsza przewlekły ból, pomaga leczyć bezsenność, obniża stres. Kojarzy nam się z przyjemnością, relaksem i szczęściem. Jednak nie zawsze musi tak być. Stosunek seksualny aktywuje w organizmie potężną ilość hormonów – których nagły wyrzut może różnie wpływać na ludzkie ciało. Niektórzy ludzie reagują na wzrost oksytocyny we krwi płaczem i uczuciem przygnębienia. Seks to wielka sprawa i może zostawić cię z uczuciem, że jesteś na szczycie świata. Ale czasami, seks może być tak intensywny, że przynosi emocje, które są trudne do opisania. W rzeczywistości te emocje mogą powodować depresję i nieporozumienia w twoim związku, a także zniechęcać do aktywności seksualnej. Jeśli płacz staje się integralną częścią każdego stosunku, jak najszybciej skonsultuj się z seksuologiem.

Chwilowy spadek nastroju po seksie nazywany jest dysforią seksualną, czyli PTC (post-coital tristesse). Dolegliwość ta polega na odczuwaniu negatywnych, silnych emocji po stosunku. Uczucia te mogą obejmować smutek, niepokój, a nawet depresję. Mogą one trwać przez wiele godzin lub dni, ale zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu kilku tygodni. Uważa się, że PTC jest spowodowane spadkiem hormonu oksytocyny po orgazmie. Ten hormon jest odpowiedzialny za uczucia miłości i łączenia, więc kiedy jest zmniejszony, może prowadzić do negatywnych emocji, takich jak strach i niepokój. Te objawy różnią się od depresji poporodowej, ponieważ występują tylko po seksie i trwają krótko.

PTC jest częstym problemem, który dotyka wielu ludzi. Nie jest jasne, co dokładnie powoduje PTC, ale wydaje się, że jest to związane ze zdolnością mózgu do przetwarzania informacji emocjonalnych. Na przykład, jeśli jesteś w związku z kimś, kto cię nie kocha, może to spowodować PTC. Jednak uczucia te nie są bezpośrednio związane z obiektywnymi okolicznościami i trudno jest określić ich źródło. Osoby z PTC często doświadczają objawów depresji i niepokoju. Te uczucia są często związane ze stresem lub innymi problemami emocjonalnymi w życiu. Eksperci uważają, że zaburzenie to jest spowodowane brakiem równowagi w niektórych hormonach w organizmie. Osoba z PTC zazwyczaj próbuje „pozbyć się” emocji poprzez płacz, który przynosi ulgę.

Metoda leczenia dysforii seksualnej zależy od przyczyny, która wywołuje problem. Terapia opiera się przede wszystkim na rozwiązaniu pierwotnego problemu. Osoby z PTC korzystają z pomocy psychoterapeutów, także w formie terapii par. Jeśli podejrzewa się, że PTC może być skutkiem ubocznym stosowania środków antykoncepcyjnych, należy poinformować o tym ginekologa. Alternatywną metodą, może być skorzystanie ze strony sex telefon, na której są oferowane usługi, które są profesjonalne z myślą o zadowoleniu swoich klientów. Leczenie PTC może odbywać się poprzez psychoterapię lub za pomocą leków. Do środków farmaceutycznych stosowanych w leczeniu PTC należą leki przeciwdepresyjne i przeciwpsychotyczne. Skuteczność tych leków została udowodniona w badaniach klinicznych, ale ich działania niepożądane są często poważne.

3 komentarze

 1. Asia
  15 lipca 2022 @ 14:44

  Zawsze miałam wiele objawów, ale nie wiedziałam, jak je nazwać. Teraz gdy znam nazwę dla mojej choroby, nie jest ona dla mnie tajemnicą.

 2. Magda
  15 lipca 2022 @ 14:46

  Doświadczałam tych objawów od lat. Myślałam, że to tylko ta pora miesiąca. Zawsze byłam zmęczona, wzdęta i nie czułam się sobą. Teraz wiem co było przyczyną tego stanu.

 3. Tadek
  15 lipca 2022 @ 14:49

  Dziękuję za ten artykuł. Będę mógł wykorzystać tę wiedzę w codziennym życiu i nie będzie ona już dla mnie tajemnicą.

Dodaj komentarz