Skip to content

Czy będzie możliwa podwyżka 300 plus?

W Polsce program 300 plus został wprowadzony w 2018 roku i od tego czasu funkcjonuje. Świadczenie nie jest jednak waloryzowane, więc nie będzie rosło wraz ze wzrostem kosztów utrzymania.

Pytanie, które zadaje wielu, dotyczy tego, czy w przyszłości nastąpi podwyżka 300 plus. Mimo że program ten istnieje już od jakiegoś czasu, nie wprowadzono do niego żadnych zmian. Tymczasem koszty życia wciąż rosną, a złotówka z każdym miesiącem traci na wartości. Co na ten temat mają do powiedzenia rządzący?

Świadczenie z tytułu wyprawki szkolnej jest jednym z najpopularniejszych świadczeń w Polsce. Jak na razie nie zostało ono zwaloryzowane. Choć Polacy za swoje 300 zł miesięcznie mogą kupić coraz mniej, rodzice chcieliby, aby rząd zdecydował się na podwyższenie świadczenia ze względu na szalejącą inflację. Ale czy budżet państwa to wytrzyma? Pieniądze na wyprawkę szkolną trafiają do ok. 4,4 mln uczniów (świadczenie nie przysługuje dzieciom uczęszczającym do przedszkola lub studentom).

Świadczenie wypłacane jest raz w roku na każde uczące się dziecko do ukończenia 20 roku życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych do 24 roku życia. Pieniądze można przeznaczyć nie tylko na zakup podręczników czy przyborów szkolnych, ale także na zakup odzieży czy opłacenie dodatkowych zajęć.

Inflacja jest czynnikiem stałym i nieprzewidywalnym, co oznacza, że ma istotny wpływ na życie osób pobierających świadczenia. Nie wszystkie świadczenia podlegają automatycznej waloryzacji. Brak skoordynowanej polityki społecznej powoduje bowiem, że zasady waloryzacji różnych świadczeń zależą od różnych okoliczności. Nie należy więc oczekiwać, że w okresie wysokiej inflacji świadczenia czy zasiłki będą automatycznie rosły. Niestety dla świadczeniobiorców jest to zła wiadomość, gdyż mają oni świadomość, że za to samo przyznane świadczenie mogą kupić coraz mniej.

Wnioski o świadczenie „Dobry start ZUS” można składać tylko drogą elektroniczną. Nabór wniosków rozpoczyna się już 1 lipca (osoby, które złożą wniosek w lipcu lub sierpniu, otrzymają pieniądze nie później niż 30 września). Warto więc przypomnieć, że w połowie kwietnia ubiegłego roku Sejm uchwalił nowelizację, zgodnie z którą wnioski o świadczenie „Dobry start” można składać tylko drogą elektroniczną.

3 komentarze

  1. Krystian
    19 lipca 2022 @ 12:55

    Moim zdaniem powinno być więcej pieniędzy dawanych rodzinom z dziećmi, bo one potrzebują ich bardziej niż dorośli. Na przykład wiem, że gdybym była mamą, to chciałabym wydawać pieniądze na takie rzeczy jak ubrania i makijaż.

  2. Maja
    19 lipca 2022 @ 12:56

    Kiedy masz dziecko, musisz zaoszczędzić na ich przyszłość i upewnić się, że dostaną wszystko, czego potrzebują. To czasami może być trudne z powodu sytuacji finansowej. Myślę więc, że gdybyśmy mogli dać rodzicom więcej pieniędzy, to bardzo by im to pomogło!

  3. Bogdan
    19 lipca 2022 @ 12:57

    Jestem za zwiększeniem świadczenia 300 plus. Bo ledwo wystarcza na szkolne życie dziecka, a ponieważ uważam, że każdy powinien mieć odpowiednie wsparcie w edukacji swoich dzieci.

Dodaj komentarz